flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Україна приєдналася до Римського статуту Міжнародного кримінального суду

23 січня 2025, 11:12

1 січня 2025 року Україна стала 125-ю повноправною державою – учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС).

Римський статут Міжнародного кримінального суду – це міжнародний договір, що заснував Міжнародний кримінальний суд.

Міжнародний кримінальний суд – це постійний міжнародний суд (міжнародний трибунал, який був створений у 1998 році), що працює над розслідуванням, кримінальним переслідуванням та притягненням до відповідальності осіб, звинувачених у скоєнні загальновизнаних міжнародних злочинів. 

Статут надає право суду розглядати такі міжнародні злочини: геноцид (намір винищити певну національну, расову, етнічну або релігійну групу), злочини проти людяності (масштабне переслідування мирного населення), воєнні злочини (порушення законів та звичаїв ведення війни (наприклад, щодо поводження з військовополоненими або використання заборонених видів зброї), злочини агресії (планування або здійснення особою, яка здійснює контроль над силовими формуваннями акту агресії, який є порушенням Статуту ООН (далі разом ці злочини – міжнародні злочини).

Міжнародний кримінальний суд може розглядати справи за трьох умов: якщо держава підписала та ратифікувала Римський Статут, Рада Безпеки ООН передає справу до МКС або коли держава-учасниця РС сама ініціює справу в МКС.

Ставши повноправним членом Римського статуту МКС, Україна отримала можливість брати участь в Асамблеї держав – учасниць МКС, виносити питання на її розгляд, голосувати за розподіл бюджету МКС, брати участь у виборах суддів та інших виборних осіб, зокрема прокурора МКС, впливати на пріоритети МКС та розроблення змін до Римського статуту. Це посилить роль України на міжнародній арені та надасть можливість покращити систему міжнародного правосуддя.

Повноцінна участь України в МКС спростить доступ українцям, які постраждали від російських злочинів, до спеціального Цільового фонду МКС для потерпілих. Україна зможе впливати на те, як розподілятимуться ці гроші й кому вони дістануться.

 

Римський Статут Міжнародного Кримінального Суду